İçeriğe geç

Neden Termostatik vana Kullanmalıyım ?

termostatik vana kullanımı

Termostatik Vana Kullanmak tasarruf sağlarmı ?

Termostatik Vana her odada bulunan radyatörlere ayrı ayrı bir kumanda paneli uygulamak gibidir.Yani kullanılan her vana evinizde bulunan her radyatör için ayrı bir kumanda görevi görür. Kullanılan mahal için belli bir sıcaklığa ulaşınca radyatörlerin kısılarak daha az sıcak su kullanımını sağlar.Böylece kombinin daha az gaz tüketerek istenen oda sıcaklığını yakalamanızı mümkün kılar.Gereksiz yakıt tüketimini engeller ve elde edeceğiniz tasarruf ile elbette doğalgaz faturanızda bir düşüşü beraberinde getirir.

Peki Termostatik Vanalar Nihai Tüketiciye Ne kadar Tasarruf Sağlar ?

Dairenizde Her odada kullanıldığını varsayarsak ; termostatik vanaların bir daire için toplam tasarruf değeri %7 ile %10 arasındadır.Bu da ortalama 200 tl Gelen Doğalgaz faturanızın 180 tl gelmesi anlamına gelir .

Genel olarak şu soruyu duyarız ; Termostatik vana mı Oda termostatı mı ?

Dairenizde her odada ayrı bir konfor ve homojen bir dağılıma sahip doğal bir ısı istiyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğimiz Termostatik vana kullanmanız olacaktır. Çünkü her odaya kontrollü bir ısı dağılımını gerçekleştirebilirsiniz.Oysa oda termostatı ile kontrol edilen bir kombi kullandığınız mahale göre sıcaklık değerini ayarlar.

Ayrıca Dairenizde Termostatik vanaların kullanımı daha ucuz fiyata mal olacaktır.Bunun için Öncelikle değerlendirmemiz gereken;Oda termostatı ve termostatik vanalarda Programlanabilir veya Manuel olmak üzere iki Değerlendirmeye göre incelemek olacaktır.

Programlanamayan manuel çalışan Termostatik vana fiyatı 30-50 tl arasında değişmektedir. Aynı şekilde programlanamayan Modülasyonsuz sıradan bir oda termostatı fiyatı 150 tl den başlamaktadır.

Digital Programlanabilir termostatik vana fiyatı 100-150 tl arasında değişirken Programlanabilir Oda termostatları 450-1500 tl gibi fiyatlara çıkmaktadır.

Her iki durumda da ortaya çıkan tablo şu ki ; Dairenizde Termostatik Vana kullanımı daha ucuz ve verimli bir yöntemdir.Fakat bu sonuç şunu doğurmaz ; Oda termostatı kullanımı verimsiz bir yöntemdir.Elbetteki verimsiz bir yöntem değildir sadece karşılaştırmalı eleme ile bir sonuca varmak üzere yapılan incelememizde daha pahalı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kesinlikle Tasarruf adına iki yöntemi de kullanabilirsiniz.

Bilgilendirici yazımız ; Doğalgaz İle Çalışan Cihazların Monte Kuralları

Detaylı Bilgi Almak için Firma Mühendislerimizi 7/24 Ücretsiz arayabilirsiniz.

DEMİRKIRAN MÜHENDİSLİK – İGDAŞ SERTİFİKA NO : 7004402

www.demirkiranmuhendislik.com

KOMBİ VE PROJE

www.kombiveproje.com

Tarih:Genel

Tek Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir